Priklausomybės

Priklausomybė – tai psichikos sutrikimas, kuris atsiranda dėl polinkio vartoti psichiką veikiančias medžiagas, ar daryti tą pačia veiklą siekiant pasitenkinimo jausmo, nepaisant numatomų ar akivaizdžių neigiamų padarinių pačiam individui ar jo aplinkai.

Dėl centrinėje nervų sistemoje įvykusių pokyčių, asmuo, sergantis priklausomybės liga, jaučia stiprų potraukį vartojamai medžiagai ar veiklai, asmens galimybės valdyti šį sutrikimą yra ribotos, panašiai kaip turintis padidėjusį kraujospūdį asmuo be specialistų pagalbos ir priemonių turi ribotas galimybes jį reguliuoti.

Priklausomybių simptomai

  • Stiprus noras vartoti psichiką veikiančią medžiagas.
  • Fiziologinės abstinencijos būsena (jaučiami abstinencijos simptomai arba vartojama ta pati ar panaši medžiaga, siekiant išvengti abstinencijos).
  • Padidėjusi tolerancija medžiagai, kas reiškia, kad organizmas prisitaikė prie medžiagos, todėl trokštamam jos poveikiui pasiekti reikalingos vis didesnės dozės.
  • Asmuo visiškai nesidomi kitais pomėgiais ar interesais, daug laiko skiria medžiagai gauti, vartoti arba atsigauti nuo jos poveikio.
  • Asmuo medžiagą vartoja nepaisydamas akivaizdžiai žalingų padarinių, pvz., kepenų pažeidimo, depresijos būsenos po stiprių išgertuvių.