Nervinė anoreksija (anorexia nervosa)
Nervinė anoreksija – tai nepaprastai pavojingas sveikatai ir žmogaus gyvybei valgymo sutrikimas, kuris kyla dėl neurotinio noro suliesėti. Žmogus sąmoningai pradeda valgyti labai mažus kiekius maisto arba visiškai jo atsisako, mažindamas arba palaikydamas mažą kūno svorį. Sergantis anoreksija mano, kad turi viršsvorio netgi tada, kai yra ekstremaliai liesas, sunkiai sirgdamas ar netgi būdamas visai arti mirties. Sergančio anoreksija asmens iškraipytas kūno atvaizdas įtikina juos, kad jie yra stori. Savigarba asmenų su šiuo sutrikimu tiesiogiai priklauso nuo jų kūno formos ir svorio. Svorio netekimas jiems yra kaip įspūdingas pasiekimas ir nepaprastos savidisciplinos požymis, o tuo tarpu svorio padidėjimas yra kaip nepriimtina savitvardos nesėkmė.
Nervinės anoreksijos simptomai:
- Kūno svoris bent 15 % mažesnis nei turėtų būti arba KMI (svoris kg / ūgio m2) yra 17,5 arba mažesnis.
- Sąmoningas “storinančio maisto” vengimas, badavimas, vidurius laisvinančių ir apetitą slopinančių preparatų vartojimas, vėmimo sukėlimas, alkio neigimas, pernelyg intensyvus sportavimas.
- Asmuo iškreiptai vertina savo kūną, nuolat nerimauja, bijodamas sustorėti.
- Moterims dingsta mėnesinės, vyrams sumažėja seksualinis potraukis ir susilpnėja potencija.
Sergant anoreksija – netinkamai maitinantis arba badaujant, žmogaus organizmas negauna net pagrindinių maisto medžiagų, kurių reikia normaliam kūno funkcionavimui. Tuomet taupant energija sulėtėja organizmo funkcionavimas, o tai gali turėti rimtas medicinines pasekmes: nuolatinis nuovargis, silpnumas, susilpnėjęs imunitetas, kaulų tankio mažėjimas (osteoporozė), dantų netekimas, dehidratacija, kuri gali sukelti inkstu darbo sutrikimus. Sausa oda ir plaukai, plaukų slinkimas. Plaukų augimas ant viso kūno (net neįprastose vietose – pvz., ant veido), vadinamas lanugo, taip organizmas palaiko šilumą kūne. Kraujotakos sutrikimai, žema kūno temperatūra, žemas kraujospūdis, sutrikęs širdies ritmas ir t.t. Net apie 20 procentų sergančiųjų anoreksija miršta. Kuo ilgiau žmogus serga, tuo sunkiau yra išgyti, tuo didesne mirties tikimybė.
Nervinė bulimija (bulimija nervosa)
Nervinė bulimija – valgymo sutrikimas, pasireiškiantis pasikartojančiais persivalgymo priepuoliais, kurių metu juntamas palengvėjimas, nes maistas savotiškai ramina ir po kurių ima persekioti kaltės jausmas, mintys apie gresiantį antsvorį. Tada bandoma „atitaisyti“ padėtį: geriami vidurius laisvinantys, stengiamasi dirbtinai sukelti vėmimą kišant pirštus i gerklę, badaujama, intensyviai sportuojama ir t.t.
Nervinės bulimijos simptomai:
- Besaikis valgymas.
- Griežtos dietos laikymasis.
- Diuretikų, vidurius laisvinančiųjų vartojimas.
- Dažnas vaikščiojimas i vonia/tualetą po valgio.
- Nuolatinis rūpinimas savo svoriu.
- Sekinantis sportavimo rėžimas.
- Depresija ar dažni nuotaikos svyravimai.
- Neįprastas skruostų arba žandikaulių srities patinimas.
- Dėl dažno vėmimo būna nudilęs dantų emalis.
Negydoma bulimija gali sukelti sveikatai pavojingų komplikacijų. Gali sutrikti širdies raumens veikla. Kartai išsivysto rimtos virškinamojo trakto ligos. Ypač pavojinga komplikacija – skrandžio turinio išsiliejimas į pilvo ertmę, ji gali būti mirtina. Dėl dažno vėmimo būna nudilęs dantų emalis. Be to, ligonės veidas neretai būna patinęs (panašiai kaip sergant kiaulyte). Ligonei sunku sukoncentruoti dėmesį. Pasitaiko menstruacijų ciklo sutrikimų.
Pastovus persivalgymas
Pastovus persivalgymas – tai valgymo sutrikimas pasireiškiantis nuolatiniais ir nereguliarias persivalgymo priepuoliais. Dauguma mūsų retkarčiais persivalgo, ir kai kurie iš mūsų dažnai jaučia, kad maitinosi daugiau negu turėtų, tačiau tai dar nereiškia, kad turite persivalgymo sutrikimą. Svarbiausias pastovaus persivalgymo požymis – kontrolės praradimo jausmas. Nuolat persivalgantys žmonės suvalgo didelį kiekį maisto, bandydami numalšinti stresą, pyktį arba nuobodulį. Dar vienas tipiško persivalgymo požymis – valgymas slapčiomis. Dauguma žmonių gėdijasi šio žalingo įpročio ir kaip įmanydami jį slepia.
Žmonės turintys ši valgymo sutrikimą dažnai turi viršsvorio, kuris gali privesti prie nutukimo, o to pasekmės – daug kitu sveikatos problemų:
- Aukštas kraujospūdis
- Aukštas cholesterolio kiekis kraujyje
- Tulžies pūslės ligos
- Širdies veiklos sutrikimai
- Diabetas
Priešingai nei sergantys bulimija, jie nevemia ir nenaudoja vidurius laisvinančių, tam kad pašalintu maistą iš savo kūno, tačiau jie išgyvena panašius neapykantos sau ir pykčio jausmus. Kaip ir sergantys nervine anoreksija ar bulimija, nuolat persivalgantys žmonės dažnai kenčia nuo depresijos ir nepasitikėjimo savimi, nepasitenkinimo savo kūnu ir išvaizda.